• Phone: +355692037057
  • Email: [email protected]
  • Address: Rruga e Saraçëve (Tek Selvia) Tiranë, Albania

FANTAZMA E LUFTES CIVILE NUK I SHERBEN SHQIPERISE

Nga Arben Tafaj Qielli mbi bulevardin Deshmorët e Kombit prej ditësh është mbushur me portrete, që përkujtojnë afrimin e datës 29 nëntor. Disa prej këtyre fotove u përkasin të vrarëve në betejën e pushtimit të vendit me 1945 nga komunistët e Enver Hoxhës dhe marrjes me dhunë të cdo pushteti prej tij. Prej javësh qeveria [...]

Mësimet e një Vizite të Çmuar

Nga Arben Tafaj Vizita në atdhe’ e mjekes shqiptare Lindita Çoku shënoi një ngjarje të rëndësishme për shoqatën Tirana. Kardio-kirurgia tashmë e mirënjohur në Shtete të Bashkuara solli më shumë sesa shpirtin dhe kontributin e një tironsje, të vetëdijshme për rëndësinë e rrënjëve në jetën dhe perspektivën e një njeriu të suksesshëm. Ajo solli frymën [...]

POLITIKA NE KODET E KOMUNIKIMIT MAFIOZ

Nga Arben Tafaj Kryetari i bashkisë Erion Veliaj deklaroi përpara dy ditësh në këshillin bashkiak të Tiranës se teatri kombëtar do të shembet dhe se projekti do të vijojë pa komplikacione. Deklarata e tij luftënxitëse ngjan krejt e pavend po të kihet parasysh momenti kur ajo bëhet: vendi sapo ka humbur shansin për të hapur [...]

Opozita Duhet Të Fillojë Të Flasë Qartë

Nga Arben Tafaj Në mënyrën e veprimit të saj politik, opozita jo gjithmonë ka qenë në kohë për aksionet që publiku priste prej saj. Por të paktën ajo është shfaqur e bashkuar dhe ka ruajtur një harmoni të mirë formale mes forcave politike – të mëdha e të vogla. Ky është casti që Opozita të [...]

PA INTEGRIM RREZIKOJMË DIKTATURËN

Nga Arben Tafaj Rrëzimi i kandidaturës së Shqipërisë për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian është thuajse i pashmangshëm. Ndërsa problemi kryesor mbetet se asnjë instrument tjetër nuk mund të influencojë mbi qeverinë Rama për t’u sjellë ndryshe me pushtetin. Në këto kushte, Rama mund të instalojë diktaturën dhe asgjë nuk e pengon ta bëjë. [...]

Hapja e Negociatave dhe Fanfara Politike e Dështimit

Nga Arben Tafaj Edhe pse opozita vendosi që formalisht të lobonte në favor të hapjes sënegociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian, ërpjekja e saj e sforcuar nuk mund të prodhonte asnjë rezultat pozitiv. Arsyeja: asgjë nuk e tejkalon dot dështimin e qeverisë në dy mandate rradhazi. Ish ministri i jashtëm Ditmir Bushati deklaroi për Deutsche [...]

RILINDJA NUK I HAP DOT NEGOCIATAT

Nga Arben Tafaj Gjermanët kanë qenë në krye të grupit ndërkombëtar që kërkonte shkarkimin e menjëhershëm të Saimir Tahirit si ministër rendi – bashkë me francezët dhe britanikët, në kohën që Edi Rama e mbronte atë me fjalime politike. Mbrojtja e fundit që ju dha Tahirit nga gjykata – me një vendim që qartazi I [...]