KRIJIMTARI

KUSHTUAR PROFESOR SHYQYRI RRELIT

KUSHTUAR PROFESOR SHYQYRI RRELIT(18 maj 1930-31 dhjetor 2019) Nga Bedri Alimehmeti Mëngjezi erdhi.Edhe pse të pamundurën bëmëNdaj të kobshmit lajm,Për të mos e besuar kurrë.Megjithatë ti nuk ishe më. Jo ngrica e acaritAbsolutisht joE të mbrames ditë dhjetori.Por lajmi ikjes tëndeNa i ngriu zemrat:“Profesor Shyqyri Rreli na la”. Si u largove profesor,Pa na thënë se …

KUSHTUAR PROFESOR SHYQYRI RRELIT Read More »

POEMË PIKËLLIMI PËR DURRËSIN

POEMË PIKËLLIMI PËR DURRËSIN(Duke ndjekur kronikat televizive që vinin nga Durrësi) Nga Bedri Alimehmeti BoshFare, fare bosh.Asnjë lëvizjeAsgjë nuk pipëtin.ShkretaniaSi majëza e një thikePamëshirshmërishtMë ngulet në kraharor.Gjallëria mbrëmësore e DurrësitQë më 26 nëntor ka shteruar.Piskamë dhimbjejeTrishtimi më derdhetMbi asfaltin e lagurTë shetitores “Taulantia”,Ku rrallë fare, fare rrallëShkel ndonjë këmbë njeriu.Dhe palmat si ushtarëQë dorëzojnë armëtPërpara …

POEMË PIKËLLIMI PËR DURRËSIN Read More »

Më paske nâmë!

                  Më paske nâmë!Me atë ofshën e lodhur të vetmisëKu darkave palosje rrudhat para se të shtriheshe Me atë hap të imtëQë qëndiste shtëpinë Me frymë më paske nâmë moj nanë,Me frymëMe atë puthjen që kishte shije hiriKur vija Koha jote digjej e unë s’e dija,S’e mendoja, …

Më paske nâmë! Read More »

BEDRI ALIMEHMETI MRETNESH E KONGËS TIRONSE (FITNET REXHA)

BEDRI ALIMEHMETI MRETNESH E KONGËS TIRONSE(FITNET REXHA) “Moj dashnore….!” si gjëmim nga maj’e Dajtit zbret.“Knon Fitnet Rexha”, thonë tironcit ene ftyra u qeshUjëvar tingujsh pambarim ndër shpirtna u derdh“Për kongët tona ka qenë ene osht vetëm mretnesh” “Kno moj qyqe se po vjen behari” të ngërthe në vendShkrihesh kur ndjen: “Trandafilin kur ta dhash딓Conju djem …

BEDRI ALIMEHMETI MRETNESH E KONGËS TIRONSE (FITNET REXHA) Read More »

DY POEZI NGA BEDRI ALIMEHMETI

 BEDRI ALIMEHMETI”Mjeshtër i Madh” “Fisnikëria Tiranase”     TI ISHE BUKURIA E FUSHËS– Fatnir Frashërit – Dhe pse ishte mesi i ditëspapritmas dielli keqas u mjegullua.Rrezet e tij u zbehnë,shkëlqimi tyre u venit.Kalimtarët poshtë në trotuarecuditërisht ngadalësuan hapat.Fëmijët ndërprenë lodrat.C’po ndodhte vallë!?Edhe volumet e boksevenëpër baret e mbipopulluaraty rreth e përqarkthuajse u shuan.Në tavolina bisedat dhe të …

DY POEZI NGA BEDRI ALIMEHMETI Read More »