VEPRIMTARI TE SHOQATES

28 Nentor 2013 festa Pavaresise dhe Çlirimit

28 Nentor 2013 festa Pavaresise dhe Çlirimit. Me rastin e 101 vjetorit te pavaresise kryetari i Shoqates Tirana z. Arben Tafaj dhe sekretari i pergjshem z. Ismail Varoshi vendosin kurore me lule ne varresat e Deshmoreve te Atdheut https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=sIZ-2D-eIuU

Dita e Miqesise Shqiperi Izrael

27.01.2007 Shoqata Tirana e ftuar ne aktivitetin e organizuar nga shoqata e miqesise Shqiperi Izrail me kryetar z. Petrit Zorba!Ne kete aktivitet kryetari i Shoqates Tirana z. Arben Tafaj i dorezoi familjes Kristidhi certifikate mirnjohje per kontribut ne mbojtjen e hebrenjve! https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=EwGq35ME-Rk

8 mars 2013

8 Mars 2013 Shoqata Tirana feston diten nderkombetare te gruas ku nderoi me pjesmarrjen e saje Zonja e Pare Odeta Nishani! Aktivitetin e moderoi antarja e kryesise zj. Shpresa Caslli, ndersa nen kryetare zj Evelina Kerçiku dorezoi ne emer te Shoqates Tirana titullin “Fisnikria Tiranase” per zkonjatLiri Reshit Deliu(Abazi)Ermira Kadri DinguBedrie Halit Karapici( pas vdekjes) …

8 mars 2013 Read More »

Nje jete per sportin dhe per Tiranen

Dt 4 maj 2017Pamje nga aktiviteti i Shoqates Tirana organizuar me rastin e vlersimit te kater personaliteteve te sportit shqiptar me titullin “Fisnikeria Tiranase”Agustin Kola: Mjeshter i merituar isportitHaxhi Pellumbi: Arbiter i kategorise nderkombetareXhafer Bogdani: Arbiter i kategorise nderkombetare sporteve te renda.Ada Demneri: Kampione Kombetare arteve marcjale.Perveç pjesmarrjes se personaliteteve te fushes se sportit, kete …

Nje jete per sportin dhe per Tiranen Read More »

Familja Fagu

Ne nje atmosfere te mrekullushme qytetare tiranase, ne ambjentet e Restorant Pjaca, promovohet libri i prof. Skender Farka, “Familja Fagu”Ne fjale pershendetese kryetari i Shoqates Tirana z. Arben Tafaj theksoi se mbetet akoma shume pune per te bere ne evidentimin e vlerave te familjeve qytetformuese te Tiranes! https://www.youtube.com/watch?v=iBlylL1Cw90

Libri hafiz Ibrahim Dalliu nga Xhemal Balla 2008

Promovimi i librit te z.Xhemal Balla “Hafiz Ibrahim Dalliu” jeta dhe vepra; me rastin e 130 vjetorit te lindjes se luftetarit te pavaresise dhe progresit shoqeror, perkthyesit, publicistit, mesuesit dhe klerikut patriot, model i qytetarit tiranas! Pas fjales se hapjes se kryetarit te Shoqates Tirana z. Arben Tafaj diskutuan me rradhe: Z.Bedri Alimemeti Mjeshter i …

Libri hafiz Ibrahim Dalliu nga Xhemal Balla 2008 Read More »

Edicioni i pare UFO TV 12.12.2011

12.12.2011 I ftuar ne Ufo tv emisioni “Edicioni i Pare” z. Arben Tafaj bisede ne studio per Sofren Tiranase 2011. Ne fjalen e tij z. Tafaj u shpreh edhe per kontributin e Shoqates Tirana ne rritjen e perfaqesimit te qytetareve autoktone te Tiranes ne te gjitha organet vendim marrese te qytetit! https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=pl5WWAJLiC8

Nje jete me Tiranen

“Nje jete me Tiranen” aktivitet i Shoqates Tirana kushtuar Hamid Mezezit tiranasit fisnik qe krijoi modelin e qytetarit human, drejtuesit vizionar dhe familjarit te denje. Ne kete aktivitet kryetari i Shoqates Tirana z. Arben Tafaj i dorezoi te birit z. Hamdi Mezezi vlersimin e Shoqates Tirana “Fisnikria Tiranase” https://www.youtube.com/watch?v=q0_1PJm2x_I

Anetaresime te reja ne Shoqaten Tirana, ne TOB Date 01 07 2010

Motoja e ketij takimi ishte: “Te githe se bashku ne mbrojtje te interesave te Tiranes” Ne fjalen e tij Kryetari i Shoqates Tirana Arben Tafaj preku nje sere problemesh qe preokupojne kryeqyteatsit, qe nga çeshtja e pronesise deri tek mungesa e infrastruktures ne qytet. Kryetari Tafaj theksoi qe per permiresimin e kesaj situate eshte e …

Anetaresime te reja ne Shoqaten Tirana, ne TOB Date 01 07 2010 Read More »

Mbremje e poezise tiranase

Ne nje mbremje te paharrueshme shoqata Tirana organizoi takimin e Poezise Tiranase duke perbashkuar ne nje tryeze te ngrohte dhe ne nje bashkebisedim tematik autore autoktone te Tiranes prej shek.18- deri ne ditet e sotme. Aktore te Teatrit Kombetar dhe autore te gjalle lexuar poezite e zgjedhura ndersa shoqata Tirana nderoi me cmime dhe vleresime …

Mbremje e poezise tiranase Read More »

Shoqata Tirana reagon per mbledhjen e partive per kodin zgjedhor

Veshtiresite e organizimit te nje i tryeze bisedimesh edhe pse me iniciative te OSBE per fillimin e reformes zgjedhore, ishin te parashikueshme!E para, sepse palet nuk kane miratuar parimet baze mbi te cilat mund dhe duhet te kryhet kjo reforme.E dyta, ato nuk kane shpallur parimin e barazise se te gjithe subjekteve politike ne vendim-marrjen …

Shoqata Tirana reagon per mbledhjen e partive per kodin zgjedhor Read More »

Kleriket Muslimane dhe Ndihma e tyre per Gjuhen Shqipe 6 Mars 2015

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_wp_text] Ne daten 6 mars 2015 ne Muzeun Historik Kombetar u zhvillua takimi me teme “Kleriket Muslimane dhe Ndihma per Gjuhen Shqipe”. Mbledhje u drejtua nga Prof. Shyqyri Rreli. Ne takim u mbajten kumtesa me interes shkencor dhe historik nga Xhemal Balla, Bedri Alimehmeti, Ramazan Subashi, Ilir Agolli. Ne fund te takimit e mori …

Kleriket Muslimane dhe Ndihma e tyre per Gjuhen Shqipe 6 Mars 2015 Read More »

Ceremonia e rivarrimit te Skerdilajd Llagamit, Bogovina-Tirane

Me nismen e Shoqates Tirana dhe te kryetarit Arben Tafaj, u be e mundur sjellja ne atdhe e trupit te deshmorit Skerdilajd Llagami “Komandant Shpendi”, luftetar i UÇK. Ne ceremoni merrnin pjese personalitete nga te dyja vendet, familjare dhe te aferm, Fjalen e moren Kryetari i Shoqates Tirana, Arben Tafaj, Prefekti i Tiranes Ruzhdi Keçi, …

Ceremonia e rivarrimit te Skerdilajd Llagamit, Bogovina-Tirane Read More »

Shoqata Tirana veprimtari kushtuar martirit Jonuz Kaceli 20 07 2008

Me rastin e 100 vjetorit te lindjes se martirit te demokracise Jonuz Kaceli, ne vitin 2008, Shoqata Tirana organizoi ne Muzeun Historik Kombetar , nje simpozium me historiane , studiues, qytetare te Tiranes dhe familjare te martireve te demokracise qe u pushkatuan pa gjygje me pretekstin e hedhjes se bombes ne Ambasaden Sovietike.Nder te pranishemit: …

Shoqata Tirana veprimtari kushtuar martirit Jonuz Kaceli 20 07 2008 Read More »

Shoqata Tirana 1995

Ndarja e dekoratave akorduar nga Presidenti i Republikes z. Sali Berisha per personalitet te shquara Tiranase. Nje nder aktivitetet me te spikatura te viteve te para te Shoqates Tirana me kryetar z. Gafur Luga! Ne panel: Sefqet Ndroqi, Petrit Kusi, Osman Kazazi, Violeta Tafaj, Ramiz Xhani, Besnik Petrela. https://www.youtube.com/watch?v=It4qAxDrYV4