VEPRIMTARI TE SHOQATES

Viti i Ri 2006

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=F0BzFXyc634″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row]

Simpoziumi kushtuar arkitektit Gani Strazimiri ne Hotel Tirana

17 tetor 2007 aktivitet ne Tirana Internacional Hotel kushtuar jetes dhe vepres se arkitekt Gani Strazimiri. Me nismen e Shoqates Tirana dhe me propozim te saje Instituti i Monumenteve te Kultures merr emrin Gani strazimiri! Krahas qindra qytetareve dhe antareve te shoqates Tirana moren pjese personalitete te fushes, familjare dhe miq te tij. Pershendeten takimin: …

Simpoziumi kushtuar arkitektit Gani Strazimiri ne Hotel Tirana Read More »

Perkujtimore per zotin Kasem Hallulli ne Resorantin Bel Xho

Ne tetor 2003 Shoqata Tirana mblidhet ne restorant “Bel Xho” per te nderuar nje prej figurave me origjinale te interpretimit te muzikes popullore tiranase,Kasem Hallulli! Ne kete atmosfere festive moren fjalen dhe sollen kujtimet e tyre: z Aleksader Meksi ish kryeminister i vendit, prof.Ramazan Bogdani etnolog, Gazmend Kila sekretar i shoqates Elbasanit. Pas pershendetjes se …

Perkujtimore per zotin Kasem Hallulli ne Resorantin Bel Xho Read More »

Perurimi qendres spitalore Bajram Preza

Me propozim te Shoqates Tirana, Spitali Universitar i Neurologjise, merr emrin e Akademikut “Bajram Preza”. Themeluesi i neurologjise shqiptare, mjeku model, i pa lodhur dhe human, tiranasi fisnik, qe me kontributin e tij la gjurme te pa shlyeshme ne shkencen e mjeksine. https://www.youtube.com/watch?v=fn6F7Nhz_9k

Veprimtari kushtuar Figures se Zyber Hallullit

11 shkurt 2013 Me propozim te Shoqates Tirana vendoset pllaka perkujtimore ne vendin ku ka banuar Zyber Hallulli, kryetar i pare i Bashkise Tiranes. Z. Lulzim Basha pershendet trashegimtare e familjes dhe gjithe qytetaret e Tiranes per kontributin e tyre ne ndertimin e Tiranes Metropolilane.Arben Tafaj, kr. Shoqates Tirana u shpreh se ky aktivitet hap …

Veprimtari kushtuar Figures se Zyber Hallullit Read More »

Ditet e Trashegimise Kulturore, Petrele 4 korrik 2008

Me 4 korrik 2008 Shoqata Tirana organizon ne Kalane e Petreles aktivitetin “Ditet e trashegimise Kulturore” Qellimi i aktivitetit: -panair i produkteve bio te prodhuesve lokale te treves se Tiranes; – paraqitja e punimeve te dores dhe artizanale si vlere e pa tjetersueshme e pasurise se treves; -ekspozimi i kostumeve popullore si pasuri etnografike e …

Ditet e Trashegimise Kulturore, Petrele 4 korrik 2008 Read More »

Konferenca Kombetare Familjet e Shquara Fisnike Shqiptare 17 Janar 2009

17 janar 2009 aktivitet kombetar kushtuar familjeve te Medha Fisnike Shqiptare ku moren pjese mbi 500 te ftuar perfaqesues nga te gjthe trevat e Shqiperise. Ne kete aktivitet moren pjese dhe pershendeten: Presidenti i Shqiperise shkelqesia e tij z. Bamir Topi, Prici Leka i Dyte, Z. Ali Ahmeti kryetar i BDI, prof. Valentina Duka etj. …

Konferenca Kombetare Familjet e Shquara Fisnike Shqiptare 17 Janar 2009 Read More »

Promovimi i Librit Tirana Personalitete me autore Ismail Demneri, Shyqyri Rreli, Arben Tafaj

Me 23.10.2009 ne Tirana Internacional Hotel, shoqata Tirana promovoi botimin e trete te saje te kolanes Tirana Personalitete” Intelektuale ta hershem”, te autoreve Prof. Ismail Demneri, prof. Shyqyri Rreli dhe Arben Tafaj. Ne kete aktivitet midis qindra te pranishmeve moren pjese dhe pershendeten:Ministri Kultures z. Ferdinant XhaferriDretoresha e Arsimit te Tiranes zj. Majlinda Keta dhe …

Promovimi i Librit Tirana Personalitete me autore Ismail Demneri, Shyqyri Rreli, Arben Tafaj Read More »

98 vjetori i Tiranes Kryeqytet 11 shkurt 2018

11 shkurt 2018, Shoqata Tirana feston 98 vjetorin e Tiranes kryeqytet. Per here te pare u festua mes kengeve dhe valleve trdicionale ne Kompleksin Struga ne prezence te mbi 200 familjeve Tiranase! Ky aktivitet u mundesua financiarisht ngs z. Ilir Demneri! https://www.youtube.com/watch?v=wckQmtM7_RQ

Veprimtari e Shoqates Tirana ne perurimin e librave te Gazmend Bakiut per Tiranen, ne Muzeun Kombetar

Shoqata Tirana ne promovimin e librit te z. Gazmend Bakiu, “Tirana e Vjeter” ne sallen e Muzeut Historik Kombetar. Sekretari i Shoqates Tirana z. Gani Meniku i cili moderoi edhe takimin, pas fjales se pershendetjes se z. Arben Tafaj, ja dha fjalen kritikut te mirenjohur prof. Adriatik Kallullit i cili theksoi se historine e Tiranes …

Veprimtari e Shoqates Tirana ne perurimin e librave te Gazmend Bakiut per Tiranen, ne Muzeun Kombetar Read More »

Ali Bakiu kryebashkiaku midis dy epokave. Vepimtari e Shoqates Tirana ne Muzeun Kombetar

Ne nje atmosfere solemne ne Hotel Tirana Internacional, Shoqata Tirana perkujton kryetarin e pare te bashkise Tiranes z. Ali Bakiu i cili jetoi ne vitet 1911-1981. Ne fjalen e tij kryetari i Bashkise Tiranes z. Lulzim Basha citoi se “ishte tabani i qytetarise tiranase qe nxorri dhjetra dhe qindra personalitete te denje te Tiranes dhe …

Ali Bakiu kryebashkiaku midis dy epokave. Vepimtari e Shoqates Tirana ne Muzeun Kombetar Read More »

Shoqata Tirana nderon figurat sportive

Shoqata Tirana nderon figura te shquara te sportit shqiptar: Xhavit Fagu ish arbiter nderkombetar futbolli, Bujar Tafaj portjer i Tiranes se madhe te viteve 70, dhe Jorgji Shundi, gjygjtar basketbolli drejtuas i Federates se Basketbollit per shume vite! Ky aktivitet u organizua ne sallen e konferencave te “Taverna Tafaj” https://www.youtube.com/watch?v=WcVeQiH8P-Q